Akustyka – ciekawe zjawisko

Akustyka jest bardzo ważnym działem fizycznym, który obejmuje wszelkie zjawiska związane z powstawaniem i oddziaływaniem fal akustycznych. Akustyka zajmuje się przede wszystkim praktycznym zastosowaniem zjawisk akustycznych. Akustyka bada zarówno teoretycznie jak i praktycznie zjawiska dźwiękowe, ultradźwiękowe i infradźwiękowe.

Akustyka ogólna jest podstawowym działem, który bada zjawiska charakterystyczne dla wszelkiego rodzaju fal. Bardzo ważne w akustyce są zjawiska dyfrakcji fal, załamania ich oraz interferencji. Akustyka stosowana obejmuje elektroakustykę, czyli otrzymywanie energii drgań akustycznych z energii elektrycznej i odwrotnie, akustykę stosowaną, czyli architektoniczną i akustykę urbanistyczną.

Do akustyki stosowanej można jeszcze zaliczyć akustykę muzyczną (analizę dźwięków w muzyce) oraz akustykę fizjologiczną i psychologiczną, czyli dobrą słyszalność i zrozumiałość mowy, ogólne działanie organu słuchu i narządu głosu, wpływ hałasu i wibracji na organizm ludzki. Akustyka morza jest również zaliczana do akustyki stosowanej, tak samo, akustyka przemysłowa oraz geoakustyka zajmująca się rozchodzeniem się dźwięków w skorupie ziemskiej, hydrosferze i atmosferze. Jak widać pojęcie akustyki jest szeroko rozumiane i obejmuje wszelkie zjawiska, które można zarejestrować zarówno na ziemi, jak i w kosmosie.

Jest to najstarsza dziedzina fizyki, a pierwsze wiadomości o niej pojawiły się już w 3000 lat przed naszą erą. Wzmianki podane zostały rzez chińskich uczonych. Starożytni Grecy stworzyli systemy dźwiękowe. Jednak dopiero akustyce współczesnej można przypisać podstawy akustycznych zjawisk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *