Ciekawostki o słońcu

Słońce jest jedyną gwiazdą układu słonecznego. Można je podziwiać z ziemi każdego dnia. To dzięki niemu życie na Ziemi jest możliwie. Wokół Słońca krąży osiem planet, które utrzymują się na swoich orbitach jedynie dzięki sile, z jaką Słońce je przyciąga. Jest największym źródłem energii, jaka dociera do wszystkich planet Układu Słonecznego.

Słońce nie jest niczym innym, jak właśnie kulą zjonizowanego gazu. 74% słońca to wodór, 25%, hel, a zaledwie 1% pierwiastki cięższe i bardzo rzadko występujące proste związki chemiczne. Tempera Słońca jest niewiarygodnie wysoka i rośnie wraz z głębokością dochodząc do kilkunastu milionów stopni. W tak wysokiej temperaturze mogą zachodzić reakcje syntezy jądrowej. Główną reakcją, która dostarcza Słońcu energii jest przemiana Wodoru w Hel. Dzięki wysokiej temperaturze materia budująca słońce jest utrzymana w stanie plazmy. Wyróżniono tezy różne obszary, warstwy słońca ze względu na różne właściwości plazmy budującej tą gwiazdę. Słońce w ten sposób posiada swoje jądro, otoczkę i atmosferę.

Słońce oczywiście jak wszystkie ciała niebieskie posiada swoją historię. Przypuszczalnie powstało 4,6 miliarda lat temu, po okresie trwającym kilkadziesiąt milionów lat, podczas którego kurczył się obłok międzygwiezdny. 4,6 miliarda lat temu słońce zawierało w sobie 73% wodoru, dzisiaj jest tu już tylko 40%. Kiedy zapasy wodoru, za około 5 miliardów lat wyczerpią się, to słońce zamieni się w Czerwonego Olbrzyma i pochłonie kilka najbliższych planet. Później przez kolejny miliard lat będzie się przeistaczać w białego karła. Co dalej będzie się działo ze słońcem nie jest wiadome, gdyż wszechświat jest młody i takich obiektów w nim brakuje. Najprawdopodobniej przez miliardy lat będzie stygło, aż zamieni się w czarnego karła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *